cm choler mini

W XIX wieku wielokrotnie Warszawę nawiedzały epidemie cholery. Zmarłych grzebano wtedy poza ówczesnymi granicami miasta. Jednym z takich miejsc jest mogiła między nasypami kolejowymi.

dom stud mini2

Mało znany budynek po przeciwległym rogu od urzędu dzielnicy Praga-Północ – to dawny Dom Akademicki Młodzieży Żydowskiej. Ciekawy architektonicznie gmach służył potem urzędowi bezpieczeństwa. Tu funkcjonariusze UB przesłuchiwali członków organizacji niepodległościowych, w tym również harcerzy.

Projekt ścieżki dydaktycznej „Warszawska Praga - kamienice i podwórka” przeznaczony jest przede wszystkim dla młodzieży, ale także dla każdego, kto jest zainteresowany kulturą, architekturą, dziejami, problemami, przemianami dzielnicy Praga Północ.

pomnik kosciuszkowcow mini

Odsłonięty w 1985 roku pomnik Kościuszkowców upamiętnia I Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Tutaj, w rocznicę wkroczenia polskich i radzieckich wojsk na Pragę 14 września, odbywały się przed laty apele naszego hufca.

Gmach najstarszej na Pradze szkoły średniej - ma wieżę zegarową z kurantem wygrywającym frywolną piosenkę o nagich dziewczynach w trawie. Ma też na fasadzie orła w koronie, który bez uszczerbku przetrwał kilkadziesiąt lat Polski Ludowej.

most swietokrzyski mini

Pierwszy w Warszawie most wantowy. Otwarty na przełomie XX i XXI wieku, jest też pierwszą w dziejach stolicy przeprawą, przez którą poprowadzono ścieżki rowerowe.

Nazywany przez warszawiaków pomnikiem „Czterech Śpiących” lub „Czterech Smutnych” - dla jednych był fałszywym świadectwem historii i symbolem komunistycznego zniewolenia, dla innych - jednym z symboli Pragi i neutralnym elementem architektury, który w ostatnich latach nie miał już żadnej wymowy. Warto poznać ciekawe dzieje tego monumentu, szczególnie że narosło wokół niego wiele mitów.

juno sokol mini2

Zamach na kata Warszawy Franza Kutscherę w dniu 1 lutego 1944 r. był jedną z bardziej spektakularnych akcji bojowych. Przejeżdżając mostem Śląsko-Dąbrowskim mijamy skromną tablicę upamiętniającą dwóch jej uczestników.

Komora wodna została zbudowana w latach 1824-1825 – pochodzi z czasów, gdy oba brzegi Wisły spinał most łyżwowy. W takich komorach po obu stronach Wisły, przy wjeździe na most, urzędnicy Wydziału Mostowego pobierali opłaty za przejazd. Praska komora nazywana była inaczej Domem Mostowym lub Domem pod Kolumnami.

port mini2Leży w środku miasta, ale niewielu warszawiaków tu zagląda. Jeszcze niedawno straszyły tu opuszczone magazyny pilnowane przez luźno biegające psy. Choć to w prostej linii nieco ponad kilometr od Starówki, a trzy od Pałacu Kultury, sporą część terenu portu zajmują nadrzeczne zadrzewienia łęgowe.

ToledoWięzienie karno-śledcze nr III. Miejsce, o którym nie da się napisać delikatnie i bez emocji. A pominąć „Toledo” nie wolno, bo i tak długo o nim milczano i wiele śladów zatarto. Bo co wiedzą warszawiacy o więzionych tu kiedyś Polakach?

park praski mini

Park Praski, zaprojektowany przez Jana Dobrowolskiego powstał na obszarze 19 ha na miejscu dawnych fortyfikacji napoleońskich. Zajmuje północną stronę alei „Solidarności” i placu Weteranów 1863 roku, od Wisły aż po ul. Jagiellońską. Jedna z jego alejek nosi imię byłego drużynowego 83 WDH.

sw florian mini

Neogotycka bazylika, której patronami są dwaj święci związani z ogniem. Sylwetka kościoła wyróżnia się spośród zabudowy całej prawobrzeżnej Warszawy. Widoczna z lewego brzegu Wisły w dzień i – dzięki oświetleniu – również w nocy. Mało kto wie, że wieże kościoła były jeszcze wyższe, a ich kopuły – okrągłe, i jest trzecia wieża, która ma koronę!